Kügim
Ana SayfaiOS Yazılımı Eğitimi
iOS NEDİR ?

Bir mobil işletim sistemi olan iOS öncelikle Apple firmasının Iphone cihazı için geliştirilmiştir. Daha sonra Apple firmasının ürettiği diğer cihazlar olan iPOD ve iPAD’de kullanılmaya başlanmıştır.

iOS işletim sistemi, yine Apple ürünlerinde bulunana Mac OS X ile bünyesinde bulunan iTunes, iCloud ve Airdrop programları ile eş zamanlı çalışabilmektedir. Son güncelleme ile birlikte iOS cihazına gelen telefon çağrısı, mesaj ve bildirimler, anlık olarak diğer Apple cihazlarınız ile de senkronize olup bir bütünlük içerisinde teknoloji deneyiminizi geliştirmeyi hedeflemektedir.

iOS işletim sisteminin uzun yıllardır en çok tepki gören özellikleri arasında ise alışılagelmişin dışında bir veri aktarım ağı kullanmasıdır. iTunes programı üzerinden resim, müzik ve dosya transferine izin veren işletim sistemi, kullanıcıların her ne kadar güvenliğini sağlamaya çalışıyor olsa da aktarım hızı konusunda yaşattığı sorunlar nedeniyle birçok kişi tarafından hala eleştirilmektedir.

 

iOS İLE MOBİL PROGRAMLAMA EĞİTİMİ

Bilişim teknolojileri sayesinde eğitimin, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre şekillendirilebileceği ve teknolojinin sunduğu kolay erişim ve esneklik olanaklarının, yeni beceri kazanma fırsatları oluşturarak eğitim sisteminde olumlu bir reform gerçekleşmesini sağlamak amacıyla iOS ile Mobil Programlama kurs programı hazırlanmıştır.

Hazırlanan bu programla teknolojik gelişmelere uygun olarak yeni eğitim programlarının uygulanması, bilişim alanında sektörün ihtiyacı olan daha nitelikli insanların yetiştirilmesine katkı sağlanacaktır.

Sektör ve yükseköğretim kurumlarının beklentileri programa yansıtılarak, mesleğe ait belirlenen yeterlikler öğretim programları ve modüllerin temel dayanağını ve içeriğini oluşturmuştur.

İş kapsamında bu yılki hedefimiz doğrultusunda 20 kişiye toplam 104 saatlik IOS ile Mobil Programlama Eğitimi verilecek olup, içeriği aşağıda detaylandırılmıştır.

  • Mac Bilgisayar Kullanma – 8 saat
  • iOS Developer Hesap İşlemleri ve Xcode – 8 saat
  • Swıft Programlama – 24 saat Xcode Geliştirme Ortamı Yapıları – 16 saat
  • Sqlite İle Veri Tabanı İşlemleri – 16 saat
  • Cihaz (iOS) Tabanlı Mobil Uygulama Geliştirme – 16 saat
  • İnternet ve Sunucu Tabanlı Mobil Uygulama Geliştirme – 16 saat